خانهمقالاتافزودنیهای بتن14- انواع افزودنی بتن، مقایسه و کاربرد هر کدام از انواع
انواع افزودنی بتن

14- انواع افزودنی بتن، مقایسه و کاربرد هر کدام از انواع

افزودنیهای بتن موادی شیمیایی یا معدنی هستند که در زمان ساخت مخلوط بتن و با در نظر گرفتن میزان توصیه شده در طرح اختلاط به بتن افزوده میشود تا کارایی بتن بالاتر رود، به طور کلی هر ماده ای به غیر از سیمان پرتلند و سنگدانه و آب که به کارایی بتن کمک کند را میتوان افزودنی بتن نامید.این مواد تنوع بسیار زیادی دارند که هر کدام خاصیتی ویژه به بتن اضافه میدهند. 

در این مطلب میخوانید :

انواع افزودنی بتن

درواقع افزودنیهای مدرن بتن یکی از مهمترین مواد تشکیل دهنده بتنهای امروزی هستند که علاوه بر مقاومت بالاتر مداومت و ماندگاری بیشتری به بتن میدهد. در ادامه مطلب تمامی انواع افزودنی بتن را بررسی کرده و از نظر مواد تشکیل دهنده، خواص و کارایی  آن ها را مورد مطالعه قرار خواهیم داد.  

لیست کلی انواع افزودنی بتن

 • افزودنی بتن کاهنده آب 

                   – روان کننده – فوق روان کننده – ابر روان کننده

 • افزودنی زودگیر بتن
 • افزودنی کند گیر کننده بتن
 • حباب ساز
 • افزودنی بتن ضد نفوذ آب (انواعی مانند ژل میکروسیلیس)
 • افزودنی بتن ضد مویینگی
 • افزودنی بتن برای محافظت از عناصر فلزی بتن مسلح
 • عمل آوری بتن (کیورینگ بتن)

  

روان کننده ها (افزودنیهای بتن کاهنده آب)

ساده ترین انواع افزودنی، موادی هستند که موجب کاهش میزان استفاده آب در طرح اختلاط بتن شده تا بتوان میزان از اسلامپ را با آب بسیار کمتری به دست آورد. در واقع روان کننده ها با توجه به نسلهای اولیه و نسلهای بعدی موادی که تولید شدند به سه دسته روان کننده ها، فوق روان کننده و ابر روان کننده ها تقسیم میگردد.در واقع روان کننده ها تا حداکثر ۱۰ درصد و به همین ترتیب ۱۵ و ۲۵ درصد دیگر افزودنیها سبب کاهش میزان آب طرح اختلاط میشوند.  

روان کننده بتن-پنتا

انواع افزودنی بتن : افزودنی بتن زودگیر

این نوع از مواد افزودنی به جهت افزایش سرعت گیرایش اولیه بتن به کار میروند تا به عنوان مثال از آسیب به بتن در شرایط آب هوایی خاص جلوگیری شود، در زبانی دیگر به این مواد افزودنی ضد یخ نیز میگویند که عبارت لفظی اشتباهی است. این نوع از افزودنی دارای کارایی دیگری نظیر افزایش مقاومت بتن به سبب زمان عمل آوری کوتاه  و نیز موجب افزایش سرعت هیدراتاسیون سیمان میگردد و در واقع از سوختن و مرگ سیمان جلوگیری میکند که این نیز موجب مقاومت بیشتری خواهد شد.

مهمترین مواد تشکیل دهنده این افزودنیها را میتوان نیترات – نیتریت – کلرید کلسیم و… اشاره کرد

انواع افزودنی بتن : افزودنی بتن دیر گیر (ریتاردر)

یر خلاف انواعی از افزودنی که در بالا اشاره شد و سبب زودگیری در بتن شده و در مناطق سردسیر بیشترین کاربرد را برای افزایش کارایی بتن دارد، مواد دیرگیر کننده یا ریتاردر باعث به تاخیر افتادن گیرش اولیه بتن شده و به خصوص به حمل بتن در مناطق گرمسیری کمک شایانی خواهد کرد، علاوه بر این ممکن است شما د شرایطی از پروژه نیاز داشته باشید تا بتن یا دوغاب سیمان خود را برای مدتی نگهدارید و در واقع بتن ریزی را به تاخیر بیندازید که در این مواقع استفاده از این افزودنیهای ریتاردر زمانی حداکثر ۱۸۰ دقیقه ای به شما میدهند.

انواع افزودنی بتن : افزودنی بتن ضد نفوذ آب

از این افزودنی‌ها به منظور:

 • ساخت بتن مقاوم در برابر نفوذ آب و رطوبت برای مخازن و سدها و استخرها کاربرد دارد

 • کمک به زودگیری بتن برای رسیدن به مقاومت بالای اولیه

این نوع از انواع افزودنی موجب قوام بهتر، متراکم تر شدن بتن و افزایش مقاومت و در نهایت به سبب این موارد موجب کاهش نفوذ آب در عمق بتن میگردد که برای مواردی همچون سد و مخازن آبی کاربرد فراوان دارد، مهمترین محصولی که در این دسته از محصولات به سبب قیمت مناسب کاربرد فراوانی دارد ژل میکروسیلیس پنتا میباشد.

انواع افزودنی بتن : افزودنی بتن حبابزا

یک افزودنی با خاصیت تولید حباب های ریز جهت واکنش با هیدروکساید ناشی از هیدراتاسیون سیمان جهت جلوگیری از آب انداختگی و جداشدگی بتن که به پدیده خونریزی بتن نیز مشهور است و ممانعت از نشست بتن و ساختن بتنهای سبک کاربرد دارد . این مواد سبب بهبود ایستایی بتن در برابر رطوبت، سرما، ذوب و انجماد مکرر و مواد شیمیایی یخ‌زا می‌شود. در نهایت موجب قوام بتن تازه و افزایش نفوذناپذیری بتن خشک شده میشود.

   میزان حبابهای تشکیل شده در بتن به عواملی همچون میزان استفاده از افزودنی حباب زا و نوع سیمان بستگی دارد. همچنین به منظور جلوگیری از تولید حباب بیش از اندازه به واسطه هوای اضافی برخی سنگدانه ها، برخی افزودنیها که وظیفه آنها از بین بردن حباب هوا هستند نیز کاربرد دارد.

انواع افزودنی بتن : افزودنی‌ بتن ضد حباب هوا

افزودی ضدحباب هوا به منظور حذف حباب‌های هوای اضافی که در بتن ایجاد شده، مورد استفاده قرار می‌گیرد. وجود برخی از سنگدانه‌ها موجب آزاد شدن گاز در بتن می‌شود و سبب می‌شود که هوای ایجاد شده در بتن از حد مجاز بالا تر برود و برای بتن مفید باشد. مواد به کار رفته در این افزودنی عبارتند از: تری بوتیل فسفات، سیلیکون‌ها، الکل غیر محلول در آب و … .

کاهش واکنش قلیایی

افزودنیهای مختلفی که برای کاهش واکنش های قلیایی سنگدانه ها شناخته می شوند، به دو دسته کلی تقسیم میشوند:

 ۱-  کاهش انبساط به علت واکنش سیلیسی قلیایی.

۲- انبساط های ناشی از واکنش کربناتی قلیایی را کم می کنند.


افزودنی بتن ضد آب شستگی یا عناصر مدفون در آب

در صورتی که بتن ریزی برای سازه های مدفون در آب است از این دست افزودنیهای بتن به منظور جلوگیری از آب شکستگی به وسیله لاستیکهای طبیعی و مواد سلولزی برای مقاوم سازی بتن و همچنین افزایش خاصیت چسبندگی و قوام بتن به منظور افزایش مقاومت و محافظت از خوردگی عناصر بتن مسلح استفاده میشود که به منظور جلوگیری از خوردگی عناصر فلزی بتنهای مسلح از افزودنیهای خاصی به این منظور استفاده میشود که از آن جمله میتوان به سدیم بنزوات و نیترات اشاره کرد.

ژل میکروسیلیس PNR3

انواع افزودنی بتن : مواد افزودنی بتن چند منظوره

از انواع افزودنی بتن موادی است که اگر بر روی چند مورد از خواص بتن تازه یا سخت شده تاثیر بگذارد، به مواد افزودنی چند منظوره نام خواهد گرفت. به عنوان مثال انواع روان کننده هایی که علاوه بر کاهش میزان آب به سیمان، موجب تاخیر یا تسریع در گیرایش بتن میشود.


مواد افزودنی معدنی یا طبیعی

ذرات بسیار ریز معدنی که سبب بهبود بخشیدن برخی کارایی های بتن میشوند این نوع افزودنی‌ها قادرند که کارایی و انسجام بتن تازه و همچنین مقاومت بتن سخت شده را بهبود بخشند و حتی به عنوان مثال رنگ بتن را تغییر دهند:

پوزولان ها

 • پوزولان‌ها موادی آلومینیومی یا سیلیس هستند که در حالت عادی فاقد قابلیت چسبندگی بالایی هستند.ولی با آسیاب اندازه و کافی این مواد و در صورت رسیدن به دمای مناسب میتوان به موادی دست پیدا کرد که ساختاری شبیه به سیمان پرتلند داشته باشد اما باعث چسبندگی بیشتر در بتن شود . در بتنهای چگال و پر مقاومت میتوان از این افزودنیها استفاده کرد. در واقع ژل های میکروسیلیس از انواعی از پوزولان استفاده میکنند و سبب افزایش مقاومت بتن و خاصیت نفوذ ناپذیری بتن میشوند ولی به این نوع از پوزولان ها پوزولانهای مصنوعی گفته میشود.

افزودنی‌های معدنی رنگدانه‌ای


افزودنی بتن را چگونه انتخاب کنیم؟

به منظور خرید و انتخاب افزودنی باید عوامل بسیاری را مدنظر قرار بدهید که بسیار تاثیر گذار است، ما در پنتا بر اساس عوامل بسیاری، محصول مورد نظر پروژه را پیشنهاد داده  که برخی از عوامل به شرح زیر است

 • طرح اختلاط پروژه که بر اساس مواردی همچون کیفیت سیمان و سنگدانه ها و محیط اجرایی تهیه میشود
 • حجم و میزان بتن ریزی 
 • پروژه در چه فصلی از سال و چه زمانی از لحاظ آب و هوایی در حال اجراست

.

.

برچسب‌ها:

مقالات مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.پر کردن فیلدهای نشانه‌گذاری شده‌ با * ضروری می‌باشد.

02144205158