خانهمقالاتافزودنیهای بتن16 – چسب بتن و موارد استفاده از آن 
چسب بتن

16 – چسب بتن و موارد استفاده از آن 

چسب بتن یکی از افزودنی‌های مهم در صنعت بتن و ساختمان است. از مصارف این محصول می‌توان به افزایش مقاومت بتن، جلوگیری از ترک برداشتن آن و حتی ترمیم بتن اشاره کرد. این محصول در دو دسته اپوکسی و لاتکس تولید می‌شود که هر دو آنها شامل پلیمرهایی هستند که با واکنش شیمیایی باعث چسبندگی خواهند شد. در ادامه به بررسی موارد استفاده این محصول خواهیم پرداخت.

 چسب بتن چیست؟

قبل از بررسی استفاده‌های چسب بتن در سیمانکاری یا استفاده از چسب بتن در دوغاب به معرفی کوتاهی از این محصول خواهیم داشت.

چسب بتن یک نوع چسب بر پایه رزین

همان‌طور که از اسم آن مشخص است، این محصول نوعی چسب است که بر پایه Acrylic resin است که به طور مشخص به عنوان یک مایع افزودنی در سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول در زمان استفاده در بتن می‌تواند خاصیت روان کنندگی داشته و در دراز مدت سبب سخت شدن هرچه بهتر بتن و افزایش مقاومت کششی آن خواهد شد. همان‌طور که اشاره کردیم این محصول در دو دسته اپوکسی و پلیمری به بازار عرضه می‌شود که بخش‌های بعدی به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

چسب بتن
چسب بتن

به طور کلی اما بیشترین مصرف این محصول در زمینه احیا و مرمت ساختمان و سطوح بتنی است. در مواردی که رطوبت، خرابی بر اثر زمان یا اتفاقات دیگر همچون ترک‌های زلزله باعث ایجاد خرابی در بتن شده‌اند می‌توان از این محصول برای ترمیم استفاده نمود. با استفاده از این محصول امکان تعمیر و ترمیم بتن‌های قدیمی به شکل مناسب وجود خواهد داشت.

چسب بتن آب بندی نیز مشخصات مشابهی داشته و به عنوان یک ابزار مناسب برای آب بندی بخش‌های مختلف سطوح بتنی خواهد بود. چسب بتن در کاشی کاری نیز استفاده‌های فراوانی داشته و برای افزایش چسبندگی کاشی می‌توان از آن بهره گرفت. در کنار آن چسب بتن برای استخر نیز می‌تواند طول عمر استخر را به شکل چشمگیری افزایش دهد.

انواع چسب بتن استحکامی

همان‌طور که اشاره کردیم این محصول در انواع مختلفی به بازار عرضه می‌شود. چسب بتن پلی پوکساید یا همان اپوکسی و چسب پلیمر یا لاتکس از انواع مختلف این محصول هستند. قبل از استفاده از این محصول حتماً هزینه‌های چسب بتن در فهرست بها را مورد بررسی قرار دهید. به منظور دریافت مشاوره بابت استفاده انواع چسب بتن پنتا با مشاوران ما تماس حاص نمایید.

لاتکس (پلیمر)

با استفاده از چسب پلیمر در ترکیب سیمان و ماسه می‌توانید یک بتن با مقاومت کششی بسیار مطلوبی را به دست آورید. در کنار این ویژگی بتن به دست آمده مقاومت بالاتری در برابر نفوذ آب و مواد شیمیایی خواهد داشت. این ویژگی‌ها باعث می‌شود که از این نوع بتن بتوان برای نصب کاشی و سرامیک و دیگر مصالح تزیینی استفاده نمود.

اپوکسی (پلی پوکساید)

چسب اپوکسی یک انتخاب مطلوب برای ایجاد یک لایه مقاومتی بتن بر روی یک بتن قدیمی است. ملات به دست آمده از ترکیب این محصول می‌تواند امکان آب بندی بتن را در سطوح مختلف برای شما امکان‌پذیر کند.

کاربردها

همان‌طور که اشاره کردیم با توجه به نوع چسب می‌توان از این محصول استفاده نمایید. از افزایش چسبندگی بتن برای ترمیم سازه‌های قدیمی گرفته تا نماسازی بر روی بتن‌های قدیمی از جملهکاربردهای این محصول هستند.از این چسب می‌توان برای رفع آسیب‌دیدگی‌های سطحی و عمقی نیز استفاده کرد. آب بندی مخازن، استخر، کانال‌های آب، کف سالن صنعتی و حتی باند فرودگاه و سدها از جمله مواردی هستند که می‌توان از این محصول استفاده نمود.

با استفاده از این محصول در ساخت ملات می‌توان از ایجاد ترک در بتن جلوگیری نمود. تغییرات و واکنش‌های ایجاد شده توسط این ماده باعث می‌شود تا بتن به دست آمده از نظر ویژگی‌های مکانیکی بهتر از یک بتن بدون چسب باشد. از چسب بتن می‌توان برای ساخت استخرهای بتنی و سونا نیز استفاده کرد. به طور کلی استفاده از این محصول در زمانی که بتن با آب در تماس است می‌تواند طول عمر آن را به شکل قابل توجهی افزایش دهد.

مزایای استفاده از چسب بتن
مزایای استفاده از چسب بتن

مزایای استفاده از چسب بتن

همان‌طور که اشاره کردیم استفاده از این محصول در ملات می‌تواند خاصیت روان کنندگی ایجاد کند. این موضوع مشخصاً بر روی اسلامپ بتن اثر خواهد گذاشت. اگر نسبت آب به سیمان را یکسان نگه دارید اضافه کردن این چسب باعث شل‌تر شدن بتن و اگر میزان آب به سیمان را کاهش دهید اسلامپ بتن شما ثابت خواهد ماند.

استفاده از این محصول در بتن و ملات مورد استفاده برای آب بندیمی‌تواند گیرش بتن را آسان‌تر نماید. استفاده از این محصول سرعت هیدراتاسیون ملات را بالا برده و در نتیجه باعث خواص کیفی بتن خواهد شد. از جمله ویژگی‌های این محصول می‌توان به عدم نیاز به ترکیب شدن به آب اشاره کرد.

افزایش مقاومت سایشی و به طور کلی استحکام بتن باعث می‌شود بتوانید از ملات ایجاد شده با چسب بتن به عنوان یک لایه میانی استفاده نمایید. این لایه پس از خشک شدن همانند یک لایه انعطاف پذیر می‌تواند از نفوذ آب جلوگیری کرده و احتمال بروز ترک‌های نشست سازه‌ای را کمتر کند.

موارد استفاده

در دوغاب

برای استفاده در چسب بتن در دوغاب می‌توان از فرمول 1 واحد چسب، 1 واحد آب و 4 واحد سیمان استفاده کرد. به طور متوسط هر 1 کیلو و نیم ملات به دست آمده می‌تواند برای پوشش حدود 1 متر مربع از سطح کافی باشد. البته توجه داشته باشید که تغییر در فرمول یاد شده می‌تواند بر روی دوغاب به دست آمده تاثیرگذار باشد.

چسب بتن در نازک کاری

برای استفاده در نازک کاری همچون چسباندن کاشی و سرامیک می‌توانید یک پاکت سیمان را با 50 کیلوگرم ماسه با دانه بندی متوسط و 10 لیتر چسب مخلوط نمایید. برای رقیق کردن چسب نیز می‌توانید از نسبت 1 به 1 استفاده نمایید.

 چسب بتن در بند کشی

اگر قصد استفاده از چسب بتن برای ساخت ملات بند کشی دارید می‌توانید با توجه به فاصله کاشی‌ها از ترکیب 5 کیلو ماسه نرم، 1 لیتر چسب استفاده نمایید. توجه کنید که اندازه درز کاشی‌ها رابطه مستقیمی با میزان چسب مصرفی خواهد داشت.

چسب بتن در بند کشی
چسب بتن در بند کشی

سخن پایانی

استفاده از چسب بتن می‌تواند انتخابی مطلوب برای افزایش طول عمر سازه و برطرف کردن ضعف‌های بتن باشد. این محصول توسط تولید کنندگان مختلفی به بازار عرضه شده است که هرکدام از آنها دارای فرمول مخصوص به خود هستند. از این رو انتخاب یک محصول با کیفیت می‌تواند تبدیل به یک چالش برای شما شود. با بررسی و خواندن نظرات برند‌های مختلف می‌توانید متوجه انتخابی مناسب داشته باشید.

برچسب‌ها:

مقالات مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.پر کردن فیلدهای نشانه‌گذاری شده‌ با * ضروری می‌باشد.

02144205158