تولید کننده انواع محصولات شیمیایی ساختمان
 • فارسی
 • English
پویان نوین بتن ایرانیان ،پنتا

چسب بتن چیست؟1- قیمت 2- مزایای استفاده از آن

چسب بتن چیست؟1- قیمت 2- مزایای استفاده از آن

چسب بتن یکی از افزودنی‌های مهم در صنعت بتن و ساختمان است. از مصارف این محصول می‌توان به افزایش مقاومت بتن، جلوگیری از ترک برداشتن آن و حتی ترمیم بتن اشاره کرد. این محصول در دو دسته اپوکسی و لاتکس تولید می‌شود که هر دو آنها شامل پلیمرهایی هستند که با واکنش شیمیایی باعث چسبندگی خواهند شد. در ادامه به بررسی موارد استفاده این محصول خواهیم پرداخت.

 چسب بتن :

قبل از بررسی استفاده‌های چسب بتن در سیمانکاری یا استفاده از چسب بتن در دوغاب به معرفی کوتاهی از این محصول خواهیم داشت.

چسب بتن یک نوع چسب بر پایه رزین

همان‌طور که از اسم آن مشخص است، این محصول نوعی چسب است که بر پایه Acrylic resin است که به طور مشخص به عنوان یک مایع افزودنی در سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول در زمان استفاده در بتن می‌تواند خاصیت روان کنندگی داشته و در دراز مدت سبب سخت شدن هرچه بهتر بتن و افزایش مقاومت کششی آن خواهد شد. همان‌طور که اشاره کردیم این محصول در دو دسته اپوکسی و پلیمری به بازار عرضه می‌شود که بخش‌های بعدی به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

چسب بتن - استفاده از چسب بتن در کفسازی
چسب بتن

به طور کلی اما بیشترین مصرف این محصول در زمینه احیا و مرمت ساختمان و سطوح بتنی است. در مواردی که رطوبت، خرابی بر اثر زمان یا اتفاقات دیگر همچون ترک‌های زلزله باعث ایجاد خرابی در بتن شده‌اند می‌توان از این محصول برای ترمیم استفاده نمود. با استفاده از این محصول امکان تعمیر و ترمیم بتن‌های قدیمی به شکل مناسب وجود خواهد داشت.

چسب بتن آب بندی نیز مشخصات مشابهی داشته و به عنوان یک ابزار مناسب برای آب بندی بخش‌های مختلف سطوح بتنی خواهد بود. چسب بتن در کاشی کاری نیز استفاده‌های فراوانی داشته و برای افزایش چسبندگی کاشی می‌توان از آن بهره گرفت. در کنار آن چسب بتن برای استخر نیز می‌تواند طول عمر استخر را به شکل چشمگیری افزایش دهد.

انواع چسب های بتن را بشناسید

انواع مختلفی از چسب های بتن در دسترس هستند که هر کدام دارای ویژگی ها و کاربردهای منحصر به فرد خود می باشند. برخی از رایج ترین انواع چسب های بتن عبارت اند از:

 • چسب های اپوکسی: چسب های بتن اپوکسی یکی از قوی ترین و بادوام ترین انواع چسب های بتن هستند. آنها معمولا برای چسباندن بتن به فلز، چوب و سایر مواد مورد استفاده قرار می گیرند.
 • چسب های بتن پلی اورتان: چسب های بتن پلی اورتان نوع دیگری از چسب های بتن قوی و بادوام هستند. آنها معمولا برای چسباندن بتن به خود و سایر سطوح بتنی به کار می روند.
 • چسب های بتن اکریلیک: چسب های بتن اکریلیک نوعی چسب بتن چند منظوره هستند که می توان از آنها برای چسباندن انواع مواد استفاده کرد. آنها معمولا برای کاربردهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرند.
 • چسب های سیمانی: چسب های بتن سیمانی نوعی چسب بتن هستند که از سیمان و سایر مواد اتصال دهنده هیدرولیکی ساخته می شوند. آنها معمولا برای چسباندن بتن به خود و سایر سطوح بتنی به کار می روند.

چسب بتن استحکامی

چسب بتن استحکامی چیست؟
چسب بتن استحکامی

همان‌طور که اشاره کردیم این محصول در انواع مختلفی به بازار عرضه می‌شود. چسب بتن پلی پوکساید یا همان اپوکسی و چسب پلیمر یا لاتکس از انواع مختلف این محصول هستند. قبل از استفاده از این محصول حتماً هزینه‌های چسب بتن در فهرست بها را مورد بررسی قرار دهید. به منظور دریافت مشاوره بابت استفاده انواع چسب بتن پنتا با مشاوران ما تماس حاص نمایید.

لاتکس (پلیمر)

با استفاده از چسب پلیمر در ترکیب سیمان و ماسه می‌توانید یک بتن با مقاومت کششی بسیار مطلوبی را به دست آورید. در کنار این ویژگی بتن به دست آمده مقاومت بالاتری در برابر نفوذ آب و مواد شیمیایی خواهد داشت. این ویژگی‌ها باعث می‌شود که از این نوع بتن بتوان برای نصب کاشی و سرامیک و دیگر مصالح تزیینی استفاده نمود.

اپوکسی (پلی پوکساید)

چسب اپوکسی یک انتخاب مطلوب برای ایجاد یک لایه مقاومتی بتن بر روی یک بتن قدیمی است. ملات به دست آمده از ترکیب این محصول می‌تواند امکان آب بندی بتن را در سطوح مختلف برای شما امکان‌پذیر کند.

کاربرد انواع چسب بتن

همان‌طور که اشاره کردیم با توجه به نوع چسب می‌توان از این محصول استفاده نمایید. از افزایش چسبندگی بتن برای ترمیم سازه‌های قدیمی گرفته تا نماسازی بر روی بتن‌های قدیمی از جملهکاربردهای این محصول هستند.از این چسب می‌توان برای رفع آسیب‌دیدگی‌های سطحی و عمقی نیز استفاده کرد. آب بندی مخازن، استخر، کانال‌های آب، کف سالن صنعتی و حتی باند فرودگاه و سدها از جمله مواردی هستند که می‌توان از این محصول استفاده نمود.

با استفاده از این محصول در ساخت ملات می‌توان از ایجاد ترک در بتن جلوگیری نمود. تغییرات و واکنش‌های ایجاد شده توسط این ماده باعث می‌شود تا بتن به دست آمده از نظر ویژگی‌های مکانیکی بهتر از یک بتن بدون چسب باشد. از چسب بتن می‌توان برای ساخت استخرهای بتنی و سونا نیز استفاده کرد. به طور کلی استفاده از این محصول در زمانی که بتن با آب در تماس است می‌تواند طول عمر آن را به شکل قابل توجهی افزایش دهد.

مزایای استفاده از چسب بتن
مزایای استفاده از چسب بتن

مزایای استفاده از چسب بتن

همان‌طور که اشاره کردیم استفاده از این محصول در ملات می‌تواند خاصیت روان کنندگی ایجاد کند. این موضوع مشخصاً بر روی اسلامپ بتن اثر خواهد گذاشت. اگر نسبت آب به سیمان را یکسان نگه دارید اضافه کردن این چسب باعث شل‌تر شدن بتن و اگر میزان آب به سیمان را کاهش دهید اسلامپ بتن شما ثابت خواهد ماند.

استفاده از این محصول در بتن و ملات مورد استفاده برای آب بندیمی‌تواند گیرش بتن را آسان‌تر نماید. استفاده از این محصول سرعت هیدراتاسیون ملات را بالا برده و در نتیجه باعث خواص کیفی بتن خواهد شد. از جمله ویژگی‌های این محصول می‌توان به عدم نیاز به ترکیب شدن به آب اشاره کرد.

افزایش مقاومت سایشی و به طور کلی استحکام بتن باعث می‌شود بتوانید از ملات ایجاد شده با چسب بتن به عنوان یک لایه میانی استفاده نمایید. این لایه پس از خشک شدن همانند یک لایه انعطاف پذیر می‌تواند از نفوذ آب جلوگیری کرده و احتمال بروز ترک‌های نشست سازه‌ای را کمتر کند.

موارد استفاده چسب بتن

چسب بتن در دوغاب

برای استفاده در چسب بتن در دوغاب می‌توان از فرمول 1 واحد چسب، 1 واحد آب و 4 واحد سیمان استفاده کرد. به طور متوسط هر 1 کیلو و نیم ملات به دست آمده می‌تواند برای پوشش حدود 1 متر مربع از سطح کافی باشد. البته توجه داشته باشید که تغییر در فرمول یاد شده می‌تواند بر روی دوغاب به دست آمده تاثیرگذار باشد.

چسب بتن در نازک کاری

برای استفاده در نازک کاری همچون چسباندن کاشی و سرامیک می‌توانید یک پاکت سیمان را با 50 کیلوگرم ماسه با دانه بندی متوسط و 10 لیتر چسب مخلوط نمایید. برای رقیق کردن چسب نیز می‌توانید از نسبت 1 به 1 استفاده نمایید.

 چسب بتن در بند کشی

اگر قصد استفاده از چسب بتن برای ساخت ملات بند کشی دارید می‌توانید با توجه به فاصله کاشی‌ها از ترکیب 5 کیلو ماسه نرم، 1 لیتر چسب استفاده نمایید. توجه کنید که اندازه درز کاشی‌ها رابطه مستقیمی با میزان چسب مصرفی خواهد داشت.

نکات عملکردی در هنگام استفاده از چسب بتن چیست؟

پس از آن که به سؤال “چسب بتن چست؟” پاسخ دادید و با ویژگی‌ها و انواع آن آشنا شدید، لازم است قبل از استفاده از آن سطوحی را که باید چسبانده شوند، به درستی آماده کنید. این کار معمولا شامل تمیز کردن سطوح برای از بین بردن هرگونه آلودگی، گرد و غبار، روغن یا گریس است. ممکن است برای بهبود چسبندگی، سطوح نیاز به زبری داشته باشند.

در اینجا یک دستورالعمل کلی برای استفاده از چسب بتن ارائه شده است:

 1. دستورالعمل های سازنده را به دقت مطالعه و دنبال کنید. ممکن است مخلوط کردن و اعمال چسب های بتن ریزی مختلف با یکدیگر متفاوت باشد.
 2. سطوحی را که باید چسبانده شوند، آماده کنید.
 3. چسب بتن را طبق دستورالعمل سازنده مخلوط کنید. برخی از انواع چسب های بتن دو قسمتی هستند: یک قسمت رزین و قسمت دیگر سخت کننده. این قسمت ها باید قبل از استفاده به طور کامل با هم مخلوط شوند.
 4. چسب بتنی را به یکی از سطوحی که باید چسبانده شوند، اعمال کنید. از یک ماله یا کاردک برای پخش یکنواخت چسب روی سطح استفاده کنید.
 5. دو سطح را به هم بچسبانید و آنها را محکم فشار دهید. چند دقیقه سطوح را به هم فشار دهید تا چسب شروع به سفت شدن کند.
 6. اجازه دهید چسب بتون به طور کامل طبق دستورالعمل سازنده خشک شود. زمان خشک شدن بسته به نوع چسب و دمای محیط متفاوت خواهد بود.

نکات امنیتی-  بهداشتی در هنگام استفاده از چسب بتون چیست؟

چسب های بتن می توانند حاوی مواد شیمیایی خشن باشند و پوست و چشم را تحریک کنند. از این رو، هنگام استفاده از چسب های بتن باید اقدامات احتیاطی زیر را رعایت کنید:

 • از دستکش و عینک محافظ استفاده کنید.
 • در مکانی با تهویه مناسب کار کنید.
 • از تماس محصول با پوست و چشم خودداری کنید. در صورت تماس، محل آسیب دیده را با آب فراوان به مدت حداقل 15 دقیقه شستشو دهید.
 • چسب بتن را نبلعید. در صورت بلعیدن، فوراً با مرکز کنترل سم تماس بگیرید.
 • چسب بتن ریزی را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

قیمت چسب بتن

شما میتوانید برای دریافت قیمت چسب بتن شرکت پنتا، ضمن دریافت مشاوره بابت پروژه خود از میزان چسب مورد نیازتان اطمینان پیدا کرده و قیمت چسب بتن را از مشاوران ما کسب اطلاع کنید. قیمت چسب پلیمری و استجکامی با یکدیگر متفاوت است.

چسب بتن در فهرست بها

فهرست بهای پیمانکاران سندی است که توسط سازمان برنامه و بودجه کشور هر ساله منتشر می‌شود و در آن قیمت‌های واحد دستمزد، مصالح و ماشین‌آلات مورد استفاده در پروژه‌های عمرانی به تفکیک رشته و رسته‌های مختلف ارائه می‌شود. این فهرست مبنای محاسبه و برآورد اولیه هزینه‌های اجرای پروژه‌های عمرانی در کشور است و از سوی پیمانکاران، مشاوران و کارفرمایان در مراحل مختلف برنامه‌ریزی، طراحی، اجرا و نظارت بر پروژه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اهداف فهرست بهای پیمانکاران:

 • ایجاد مبنای واحد برای محاسبه و برآورد اولیه هزینه‌های اجرای پروژه‌های عمرانی
 • ایجاد رقابت سالم بین پیمانکاران در مناقصات و مزایده‌ها
 • کنترل قیمت تمام شده پروژه‌های عمرانی
 • تسهیل در امر برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی پروژه‌های عمرانی
چسب بتن در بند کشی
چسب بتن در بند کشی

سخن پایانی

استفاده از چسب بتن می‌تواند انتخابی مطلوب برای افزایش طول عمر سازه و برطرف کردن ضعف‌های بتن باشد. این محصول توسط تولید کنندگان مختلفی به بازار عرضه شده است که هرکدام از آنها دارای فرمول مخصوص به خود هستند. از این رو انتخاب یک محصول با کیفیت می‌تواند تبدیل به یک چالش برای شما شود. با بررسی و خواندن نظرات برند‌های مختلف می‌توانید متوجه انتخابی مناسب داشته باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

02144205158